Araba hırsızlarının en çok başvurduğu yöntemler !

Arabanızın çalınması çok tatsız bir durum fakat eğer ki çalınırsa da yasaya göre tüm tedbirleri almış olduğunuzu, olayda bir kusur veya ihmalinizin olmadığını da kanıtlamanız gerekiyor. Araba hırsızlarının en sık başvurduğu yöntemleri bilmek, gerekli tedbirleri almanıza yardımcı olabilir. İşte en sık başvurulan araç hırsızlığı yöntemleri:

Arabayı çekiciyle çekmek

Zekice değil mi? Çekiciye yüklenmiş götürülen bir araç günlük hayatın alıştığımız bir manzarası. Fakat bir gün içinde birçok arabayı çalmak isteyen hırsızlar için çevrenin tepkisini çekmeden bu işi yapmanın en pratik yollarından biri.  Aracınız gözünüzün önünde çekiliyorsa müdahale edin çünkü yasal olarak siz geldiğiniz anda aracınız çekilemiyor. Arabanız hangi durumlarda çekilebiliyor, durduk yere çekilirse neler yapabilirsiniz ve dahası çekilirken hasar görürse yapabileceklerinizi bilmenizde yarar var.

Çalışır durumdaki arabaya atlamak

2 dakikalık kısa bir şey, arabayı durdurup yeniden çalıştırmaya değmez diye düşündüğünüz iş size pahalıya patlayabilir. En sık rastlananlar ATM’den para çekmek için kısa durmak, benzinci ve market önü gibi yerlerdeki kısa anlar hırsızların değerlendirdiği zamanlar.  Çok kısa sürecek bir iş için bile arabayı çalışır durumda bırakmayın, camları kaldırıp kapıları kilitleyip anahtarı da yanınıza alın.

Kartlı arabaları hacklemek

Yeni teknoloji araçların çalınması da saniyelik oluyor. Kartlı arabalarda anahtar ve araç arasındaki radyo sinyali konuyu bilen hırsızların kolayca hackleyebildikleri bir sinyal maalesef. Üstelik yüksek bir teknolojik bilgi de gerekmiyor gerekenler internetten kolaylıkla elde edilebiliyor. Eğer arabanız kartlıysa hırsızlar bu sinyalle kapıları açıp motoru çalıştırabiliyorlar. Bunun için size belli mesafede sokakta olmaları bile yeterli. Anahtarı alüminyum koruyucu kaplarda taşımak ve evde buzdolabında korumak pratik çözümlerden bazıları.

Yedek anahtarı yürütmek

Yedek anahtar hırsızlıklarda hayati önem taşıyor. Yedek anahtar kayıpsa ve arabanız çalındıysa sigorta dahi karşılamayabiliyor örneğin bu kadar önemli. Özellikle yeni alınan sıfır araçların torpido gözündeki yedek anahtarın orada olduğunu hırsızlar biliyor. Yedek anahtarı arabanızda taşımayın ve banka şifreniz gibi düşünün, kimseye göstermeyin. Arabanın anahtarını da asla görünür bir şekilde ortada bırakmayın. Evlere ve ofislere gelen ziyaretçiler ortada duran anahtarları kolayca alabiliyor.

Ön Camı Kırmak

Evet bunu hala yapanlar var.  Arabanın içinde laptop, çanta ve içinde değerli bir eşya bulunabilecek herhangi bir eşya bırakmak hırsızları kesinlikle teşvik ediyor. Ehliyet, ruhsat, yedek anahtarı arabada bırakmayın.

Kasıtlı küçük kazalar ve çarpmalar

Hırsızlar sadece araçta alarm var mı anlamak için veya sizi arabadan çıkarmak için kasıtlı küçük çarpmalar ve kazalar yapıyorlar. Özellikle küçük trafik kazalarında arabadan inerken mutlaka anahtarı yanınıza alıp kapıları kilitleyin.

Hastane, açık otopark gibi yerlerde görevli taklidi yapmak

Özellikle çok büyük alanlardaki otoparkları ilk kez kullanacaksanız, bu otoparklarda sizinle iletişim kuran görevli kişilerin gerçekten görevli olduklarından emin olmanızı öneririz. Çoğu kişinin sürekli ziyaretçisi olmadığı bu otoparklarda pusuya yatan hırsızlar, arabanızı kaşla göz arasında çalabiliyor. Eğer arabanın anahtarını bırakacaksanız makbuzla bırakın.

Leave a Comment