Uçaklar Rüzgar Nedeniyle 3. Havalimanına İnemiyor …

İstanbul Havalimanı adı verilen 3. Havalimanında dün (17 Mayıs) hava koşulları nedeniyle iniş yapamayan birçok uçak uzun süre havada tur atmak zorunda kaldı ve bazı uçaklar Tekirdağ Çorlu Havalimanı’na yönlendirildi.

Airport haber, bazı uçakların şiddetli rüzgarın etkisinden dolayı havalimanını pas geçmek zorunda kaldığını, bazı uçakların yakın meydanlara yönlendirildiğini duyurdu.

3. Havalimanından kalkışların da bu süreçte kontrollü olarak gerçekleştirildiği belirtildi. Hava koşullarının düzelmesi ile inişler kısmen normale dönse de çok sayıda uçak Tekirdağ-Çorlu Havalimanı’na yönlendirildi.

AHL’ye yönlendirilen uçaklar oldu

Uçuş takibi sitesi Flightradar’a göre, İstanbul Havalimanı’nın açılması sonrası taşınan ve “millet bahçesi” yapılacağı açıklanan İstanbul Atatürk Havalimanı’na (AHL) yönlendirilen uçaklar da oldu.

AA: Kümülonimbus bulutları yoğunlaştı

Anadolu Ajansı İstanbul Havalimanı’ndaki bazı seferlerde öğleden sonra etkisini artıran sağanak ve rüzgar nedeniyle aksamalar yaşandığını belirttiği haberde, “kümülonimbus (Cb) bulutlarının havalimanı çevresinde yoğunlaştığını’ belirtti.

TMMOB’dan açıklama

Yaşanan olaylar üzerine Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Twitter hesabından açıklama yaparak, “Biz bu tehlikeye dikkat çekmiştik ama onlar bilime değil müteahhitlere kulak verdiler” dedi.

TMMOB’un paylaşımında havalimanıyla ilgili 2014’te hazırlanan teknik rapordan ilgili bölüm de yer aldı.

Raporda, proje alanının doğrudan deniz üzerinden gelen rüzgarlara açık olduğu, bunun da tehlike yaratacağı bilgisi yer aldı