Bulaşık makineleri ! Bağışıklık sistemini yerle bir ediyor !

Mutfakta işimizi kolaylaştıran bulaşık makineleri en önemli cihazlardan biri… Ancak sağlığımız açısından ve makinenin daha uzun süreli kullanımı için bazı detaylara dikkat etmekte fayda var. Slovenya’da yapılan araştırmaya göre, bulaşık makinesinin ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu ortaya çıktı.

İnsanlar, bulaşık makinesinde sadece tabak, çanak çömlek ve çatal bıçak takımının yer aldığını ama bakteri ve mantarların yok edildiğini varsayarlar. Ancak mikrobiyologlar durumun böyle olmadığını uzun süredir biliyorlar. Normal bir evdeki mutfak, mikroorganizmalar için adeta çok kültürlü bir metropol alanı gibidir ve “Applied and Environmental Microbiology” dergisindeki bir araştırmaya göre hayatta kalma uzmanı bu organizmalar tam da bulaşık makinesini yaşam alanı olarak seçerler.

Kopenhag Üniversitesi’nden Prem Krishnan Raghupathi başkanlığındaki ekip, ev ortamındaki en zor koşullara hangi canlıların dayanabileceğini inceledi. Buna ek olarak, mikrobiyologlar 24 bulaşık makinesinden örnekler aldı – araştırmacıların şimdiye kadar bildiği hangi mantarların bulaşık makinelerinde yaşadığıydı ancak bu ortamda hangi bakterilerin yaşadığı bilinmiyordu. Araştırma neticesinde, özellikle de dayanıklılığı ile tanınan Pseudomonas, Escherichia ve Acinetobacter gibi bakteri cinslerini tespit ettiler. Bu bakteriler çoğunlukla zararsızdır, ancak bazıları zayıf bağışıklık sistemine sahip insanlar için tehlikeli olabilirler.

Yeni bulaşık makinelerinde önce Candida mayası ilk kolonilerini oluşturdu; daha sonra -özellikle bağışıklık yetersizliğinde kanda mantar enfeksiyonunu tetikleyebilen- Cryptococcus ve Rhodotorula cinsi mayalar bu kolonilere katıldı. Her üç makinede de araştırmacılar, patojenik mantar olan Exophiala ve Aureobasidium’u buldular.

Yapılan araştırmalar sonucunda Bulaşık makinesinde yer alan lastik contanın yemek artıklarını biriktirerek ölümcül kanser hastalıklarına sebebiyet verdiği açıklandı.

Uzmanlar bulaşık makinesinde yer alan o lastik contanın şiddetle yıkanmasını tavsiye ediyorlar.

Doğru ayarı seçin

Bulaşık makinelerinin birden fazla ayara sahip olmasının bir nedeni var… Hepsi farklı işler yapıyor. Bu nedenle her yük için doğru yıkama programını seçmek şart. Günlük kullandığınız tabak ve bardaklar için kısa programı seçmelisiniz. Eğer makineye tencere tava gibi yağlı eşyalar koyduysanız daha uzun programı tercih edebilirsiniz.

Her eşyayı makineye koymayın

Bulaşık makinesine asla koymamanız gereken bazı şeyler var. Örneğin ahşap mutfak gereçleri makineye konduğunda deterjanı içine çekebilir. Demir döküm tava ve tencereler ise bulaşık makinesine girdiğinde zamanla özelliklerini yitirirler.

Bulaşıkları artıklar ile makineye atmayın

Bulaşık makinesine koyacağınız eşyaların üzerinde kalıntılar olmamasına dikkat edin. Yemek artıklarına çöpe sıyırın ya da sudan geçirip makineye dizin. Bu şekilde yaptığınızda makinede kötü kokular oluşmasını engelleyecek, makine filtresinin tıkanmasının da önüne geçmiş olacaksınız.