Putin dünyanın başına nasıl bela oldu?

Ukrayna’ya açtığı savaş ve Batı’ya çektiği restle dünyanın tek gündemi haline gelen Putin’in hayat hikayesi, aslında bugünkü öfkesinin kaynağı ve intikam hevesini açıklar nitelikte.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Vladimiroviç Putin, Ukrayna’ya verdiği saldırı emri ve Batı’ya çektiği restle dünyanın tek gündemi haline geldi.

ABD ve NATO’dan gelen müzakere çağrılarını yanıtsız bırakan Putin,  her hareketi ve tavrıyla  otoriter bir lider olduğunu yansıttı. En son Rusya Güvenlik Konseyinde İstihbarat Şefi Naryshkin’e sert çıkmış, Rus liderin bu tavrı sonrası Naryshkin neredeyse kekelemişti.  Şu an dünyanın tek gündemi haline gelen Ukrayna’daki masumların kanına giren Putin hakkında neler biliniyor?

Putin’in devlet hikayesi 1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından Doğu Almanya’nın Dresden şehrinde başlıyor. 38 yaşına geldiğinde Devlet Güvenlik Komitesi ajanı olan Putin, memleketi St Petersburg’a döndü. 15 yıllık ajanlık görevinden elinde kalan tek şey, biriktirdiği 200 sterlindi. Sovyet Birliği yakında çökecekti ve bu Putin için hem şahsi hem de profesyonel bir hakaretti.

GECEKONDU MAHALLESİNDE DOĞDU

Vladimir Vladimirovich Putin, 17 yaşında evlenen Vladimir ve Mariya Putin’in tek çocuğu olarak 7 Ekim 1952’de Leningrad’ın bir gecekondu mahallesinde doğdu. 

Putin’in babası Vladimir; savaş gazisi, komünist parti üyesi ve metro trenleri yapan bir fabrikada ustabaşı olarak biliniyordu.

Annesi ise sokakları, laboratuvar ekipmanlarını temizler; ara ara bir fırında çalışır ve hademelik yapardı. Eşi uzakta savaşırken Nazilerin Leningrad kuşatmasından sağ kurtulmuştu.

ÇOCUKLUĞU YOKSULLUK İÇİNDE GEÇTİ

Putin ve ailesi tuvaleti, sıcak suyu ve banyosu bile olmayan ufak bir odada hayatlarını sürdürdüler. Putin’in öğretmenlerinden birinin, ailenin yaşadığı evi, hiçbir şeyi olmayan, çok soğuk ve korkunç bir yer olarak tarif ettiği biliniyor.

Putin, çocukken yaşadığı yoksulluğu ve travmayı “Bir keresinde annem açlıktan bayıldı. İnsanlar onun öldüğünü düşündüler ve onu cesetlerin yanına yatırdılar.” sözleriyle anlatıyor.

“KAVGA KAÇINILMAZSA İLK YUMRUĞU SEN ATMALISIN”

Putin yaşına göre oldukça zayıf olmasına rağmen sık sık diğer erkeklerle kavga ederdi. Bu yüzden judoya başladı ve siyah kuşağa ulaştı. Rus lider, o dönemi yıllar sonra “50 yıl önce Leningrad sokağı bana bir kural öğretti: Eğer bir kavga kaçınılmazsa, ilk yumruğu sen atmalısın.” diyerek ifade etmiş ve bu sözler onun için sanki bir hayat felsefesi olmuştu.

1975’TE KGB’YE KATILDI

Putin, Leningrad Devlet Üniversitesi’nde hukuk okudu ve 1975’te ajan göreviyle Rus istihbarat teşkilatı KGB’ye dahil oldu.

1983’te hostes Lyudmila Putina ile evlendi ve 1985 -1990 yılları arasında Doğu Almanya’da birlikte yaşadılar. Mariya ve Yekaterina isminde iki kızları oldu. Onların üzerine titrediler.

1990’da Sovyetler Birliği’ne döndüğünde, bir zamanlar kendisine hukuk öğretmiş olan St Petersburg belediye başkanı Anatoly Sobchak’ın yardımcısı oldu.

SSCB’NİN ÇÖKÜŞÜ İÇİN NE DEDİ?

SSCB’nin dağılmasından sonra Ukrayna ve diğer eski Sovyet cumhuriyetleri Rusya’dan bağımsızlıklarını ilan ettiler. Putin, SSCB’nin çöküşünü “20. yüzyılın en büyük jeopolitik felaketi” olarak nitelendirdi.

1999 YILI DÖNÜM NOKTASI OLDU

1997’de KGB’nin ana halefi olan Federal Güvenlik Servisi’nin şefi oldu. 1999 yılının yılbaşı arifesinde, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin istifa etti ve Putin’i başkan vekili olarak atadı.

22 YILDIR İKTİDARDA

Putin, 2000 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandı ve o zamandan beri tüm muhalefeti ortadan kaldıran oldukça kuvvetli bir lider.

30 YILLIK EVLİLLİĞİ 2013’TE BİTTİ

2013’te Putin ve Lyudmila 30 yıllık evliliklerini bitirip ayrıldılar. Lyudmila şöyle dedi. Putin’in tam bir işkolik olduğunu söyleyen Lyudmila, ayrılık sonrası yaptığı açıklamada “Vladimir çalışmalarına dalıp gitmiş durumda.” demişti.

GÜRCİSTAN’A GİRDİ, KIRIM’I ELE GEÇİRDİ

Putin, Rusya’nın yeniden ayağa kalkmasında oldukça önemli bir rol üstlendi. Rus lider, bir dizi askeri macerayla ülkeyi süper güç statüsüne geri çekti. 2008’de Gürcistan bir kısmını almak için askeri birliklerini gönderdi ve Kırım’ı ele geçirdi.

2014’te ise Ukrayna’nın Doğusundaki ayrılıkçı hareketleri körükledi. Suriye’deki Beşar Esad’ın kanlı rejimini destekledi ve 2018’te Salisbury’de zehirli Novichok’lu ajanları serbest bıraktı.

“PUTİN ÇILDIRDI”

Savunma Bakanı Ben Wallace’ın sözleriyle Putin “çıldırdı”

Putin’in yaşam hikayesi, bir zamanlar zorbalığa uğramış bir çocuğun bugünkü öfkesinin kaynağı ve intikam hevesini açıklar nitelikte.